Czy fani horrorów często zastanawiają się dlaczego je oglądają? Czy to chęć „wirtualnego” przeżycia emocji, których nie doznają w rzeczywistości czy może sposób na oczyszczenia się z negatywnych wrażeń dnia codziennego (katharsis)?
14 maja uczniowie klas drugich mieli okazję na chwilę refleksji na ten temat w czasie angoljęzycznego wykładu „Fear and pleasure or why do we watch horror films?” poprowadzonego przez dr Jakuba Lipskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Analiza tego gatunku jakiej dokonał pan Lipski na podstawie literatury już od czasów Arystotelesa ukazuje wiele fascynacji człowieka tym gatunkiem. Lubimy i lubiliśmy bać się od dawien dawna, a doświadczenia przodków instynktownie podpowiadają nam czego bać się najbardziej. Obejrzane przez młodzież fragmenty klasyki tego gatunku, filmy ‘The Shining’ („Lśnienie” ) Stanley Kubricka oraz ‘The Tenant’ („Lokator”) Romana Polańskiego udowodniły, że niezależnie od fabuły i osadzenia akcji thrillera czy też horroru, są elementy które zawsze je łączą- budowanie napięcia poprzez muzykę lub jej brak, odpowiednie ujęcie kamery zza placów bohatera, gra światła, zjawy i postacie nadprzyrodzone.
Pan Lipski przedstawił różne teorie na temat powodów dla których lubimy się bać, a także ich zwolenników i przeciwników. Warto jednak samemu zadać sobie to pytanie. A więc jak to jest- dlaczego lubicie oglądać horrory?