17 października rozpoczęliśmy kolejną serię wypraw do Bydgoszczy na wykłady Medycznej Środy. Naszym celem był udział w wykładzie „Od genu do raka – czyli o anarchii komórkowej”.
Rocznie na nowotwory zapada ok. 180 tys. Polaków. Tylko 41% przeżywa 5 lat… W 2016 roku zmarło 96 tys. osób, co stanowiło ¼ wszystkich zgonów… To smutna statystyka… Niestety, Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że do 2029 roku liczba zachorowań na nowotwory zwiększy się do ponad 213 tys.
Nowotwór jest jak pasożyt bytujący w naszym organizmie. Szansa jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym więcej błędów gromadzi się w DNA naszych komórek. Są one spowodowane tzw. czynnikami kancerogennymi. Np. promieniowanie UV powoduje wytwarzanie w komórkach wolnych rodników –OH, które powoli uszkadzają ich DNA. Substancje chemiczne jak α-benzopiren z dymu papierosowego, mutują gen naturalnej śmierci komórki. W wyniku tej mutacji komórki dzielą się bez opamiętania powodując powstawanie guza nowotworowego.
Światełkiem w tej nierównej jak dotąd walce będzie może zastosowanie immunoterapii w onkologii. Za badania w tej dziedzinie tegoroczną Nagrodę Nobla otrzymali James P. Allison z USA i Tasuku Honjo z Japonii.
Zanim jednak nastąpi rewolucja w medycynie, pozostaje nam zapobieganie nowotworom przez stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce oraz… picie wina!!! Okazuje się, że wino zawiera antyoksydanty chroniące nasz organizm przed wolnymi rodnikami!
Przed wykładem udaliśmy się na film pt. „Juliusz” – fantastyczną komedię o perypetiach poukładanego nauczyciela plastyki.
W grudniu wybieramy się na kolejny wykład!