Niezwykle istotnym elementem edukacji szkolnej ustanowionym przez Parlament Europejski i Radę Europy są kompetencje kluczowe w edukacji. Każdy obywatel Unii Europejskiej potrzebuje szerokiego ich wachlarza, by łatwo przystosować się do zmieniającego się świata, w którym zachodzą rozliczne wzajemne powiązania. Porozumiewanie się w językach obcych, umiejętność uczenia się, a także świadomość i ekspresja kulturalna- to trzy takie kompetencje, które uczniowie klas językowych wraz z innymi pasjonatami języków obcych realizowali w trakcie piątkowej wycieczki do Bydgoszczy.
Niezwykle istotnym elementem edukacji szkolnej ustanowionym przez Parlament Europejski i Radę Europy są kompetencje kluczowe w edukacji. Każdy obywatel Unii Europejskiej potrzebuje szerokiego ich wachlarza, by łatwo przystosować się do zmieniającego się świata, w którym zachodzą rozliczne wzajemne powiązania. Porozumiewanie się w językach obcych, umiejętność uczenia się, a także świadomość i ekspresja kulturalna- to trzy takie kompetencje, które uczniowie klas językowych wraz z innymi pasjonatami języków obcych realizowali w trakcie piątkowej wycieczki do Bydgoszczy. Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania na Politechnice Bydgoskiej. Kierownik Studium Języków Obcych dr Marta Giersz zapoznała uczniów z ofertą uczelni oraz nowymi kierunkami, a następnie przedstawiła wszystkim tegoroczną stypendystkę programu Fulbright Kaelyn Julmeus z Florydy. Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej między Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami, przez wielu uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie. Jego głównym celem jest budowanie wzajemnego porozumienia między obywatelami Stanów Zjednoczonych a obywatelami innych krajów. (http://fulbright.edu.pl )
Kaelyn opowiedziała nam swoją historię, przybliżyła rodzimą Florydę, a następnie z okazji zbliżającego się, niezwykle popularnego w USA święta Halloween, przygotowała niespodziankę dla wszystkich uczestników spotkania. Uczniowie po rozwiązaniu halloween’owej krzyżówki otrzymali słodki „treat”. Po krótkiej przerwie odbyło się spotkanie z wykładowcami Politechniki. Językowcy rozmawiali z uczniami o technikach nauki języków obcych. Nie zabrakło kahoota!, a także innych quizów i projekcji. Wszyscy aktywnie zaangażowani w przygotowane zadania zostali nagrodzeni. Kolejnym elementem wycieczki był odbiór spektaklu „Opowieść Wigilijna” Ch. Dickensa w adaptacji profesjonalistów z TNT English Theatre, który przybył do Bydgoszczy z Czech. Jego aktorzy, rodowici użytkownicy j.angielskiego, przygotowali niezwykle przystępną językowo sztukę wspartą pięknym śpiewem i wspaniałą grą aktorów. Po spektaklu poprosiliśmy aktorów o pamiątkowe zdjęcia, a niektórzy uczniowie skusili się na rozmowę, oczywiście w języku angielskim!