MEDYCZNA ŚRODA
Dodane przez Kuba dnia Października 29 2017 22:07:34

Rozpoczął się rok akademicki, rozpoczęły się także wykłady Medycznej Środy.

11 października sympatycy wiedzy medycznej wyruszyli więc na CM UMK w Bydgoszczy, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat nieinwazyjnego leczenia nowotworów jajnika.

GALERIA


Treść rozszerzona

W temacie: Laparoskopia w leczeniu nowotworów żeńskich narządów płciowych. – Kiedy leczenie może być mniej inwazyjne. wykładowca przybliżył na początku historię endoskopii, czyli zaglądania w głąb ciała. Dowiedzieliśmy się np., że źródłem światła w pierwszych endoskopach była… świeczka! Ważną ciekawostką jest fakt, iż do wytwarzania odmy wewnątrz jamy ciała wykorzystywana jest igła wynaleziona w… 1918r. o niezmienionym do dziś wyglądzie!

W dzisiejszej endoskopii wykorzystywane są tak nowoczesne technologie, również roboty, że nawet zaawansowany wiek pacjentek nie jest przeszkodą w jej zastosowaniu. Ponadto taki sposób leczenia nowotworów przynosi wiele innych korzyści, zarówno dla pacjentek, jak i dla gospodarki kraju: krótszy pobyt w szpitalu, mniejsze uszkodzenia powłok ciała, ograniczenie bólu i związanego z tym przyjmowania leków, szybsze gojenie się ran i szybszy powrót do zdrowia.

Krótki wypad do Bydgoszczy zaczęliśmy jednak mniej poważnie – pobytem w kinie. Film Kingsman. Złoty Krąg. pozwolił nam przenieść się w świat komiksowej akcji oraz absurdalnego, podszytego makabrą humoru. Film był zabawny, energetyczny i fantastycznie nawiązywał do epizodów kina szpiegowskiego.