WARSZTATY MEDYCZNE MEDICALIA
Dodane przez Kuba dnia Grudnia 11 2017 00:15:07

2 grudnia grupa miłośników nauk pokrewnych z medycznymi wzięła udział w organizowanych przez CM UMK warsztatach medycznych MEDICALIA. 
Uczestniczyliśmy w pięciu warsztatach:
1. Sala operacyjna jako codzienne miejsce pracy chirurga dziecięcego i instrumentariuszki.
2. Pokaż swoje wnętrze. Czyli kilka słów o stetoskopie XXI wieku - USG.
3. Ścieżka diagnostyczna pacjenta urazowego. Jak wygląda codzienna praca radiologa? Ciekawe przypadki zdjęć pacjentów z zasobów Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.
4. Stabilometria i analiza chodu w diagnostyce i terapii.
5. Prosto o… krzywych, czyli jak za pomocą 5 kolejnych liter alfabetu PQRST można stwierdzić, że człowiek ma chore serce? Błyskawiczne warsztaty interpretacji badania elektrokardiograficznego (EKG).


Treść rozszerzona

Z wielkim zaciekawieniem przeszliśmy ścieżkę przywożonego karetką do SOR-u pacjenta – przecież każdy z nas może się tam znaleźć… Ze względu na swoją specyfikę oddział ten ma do swojej wyłącznej dyspozycji dwie sale badań USG, tomograf komputerowy oraz salę operacyjną. Cały sztab lekarzy, pielęgniarek i techników codziennie przez 24 h na dobę jest do natychmiastowej dyspozycji potrzebującego pacjenta. 
Chirurg dziecięcy pokazał zaledwie część narzędzi używanych podczas operacji. Mogliśmy własnoręcznie przekonać się, że wcale niełatwo jest wykonać operację metodą laparoskopową lub zszyć ranę. Powagi sytuacji dodawały elementy stroju chirurga, które musieliśmy nałożyć przed wejściem na salę operacyjną.
W pracowni USG studenci wyższych roczników opowiedzieli więcej o urządzeniu, dzięki któremu bezinwazyjnie możemy zajrzeć do wnętrza naszego organizmu. Dowiedzieliśmy się, do badania których narządów służą poszczególne głowice i własnoręcznie mogliśmy to sprawdzić. 
O ważności diagnozowania zaburzeń pracy układu ruchu przekonywali nas rehabilitanci. Teraz niestraszne nam już będą platformy stabilometryczne i zestawy do analizy chodu służące m.in. do pomiarów zmian położenia centrum nacisku na podłoże lub wartości kątów w stawach w czasie wykonywania ruchu.
Wykonywane zarówno chorym jak i zdrowym ludziom badanie EKG stało się nieocenionym elementem procedur ratowania ludzkiego życia. Kilka krzywych, załamków, odcinków oraz odstępów nazwanych 5 kolejnymi literami alfabetu PQRST zapisanych na kawałku papieru milimetrowego opowiada wtajemniczonym w sztukę medyczną o wielu chorobach serca, takich jak: zaburzenia rytmu serca, powiększenie czy zawał mięśnia sercowego. Pozwala na podjęcie decyzji o dalszym diagnozowaniu i leczeniu chorego a niekiedy pozwala uratować mu życie… Potrafimy już odczytać z takiego zapisu zawał serca – to bardzo cenna umiejętność!
To było niezwykle interesujące sobotnie przedpołudnie. Pozwoliło z innej strony spojrzeć na pracę personelu medycznego a przy okazji wynieść parę praktycznych umiejętności dotyczących diagnozowania naszego organizmu. Na tak ciekawe warsztaty na pewno wrócimy za rok!

GALERIA