WYRÓŻNIENIA

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Floriana Ceynowy
tel/fax 523312264
ul. Gimnazjalna 3
86-100 Świecie
liceum_swiecie@poczta.onet.pl - sekretariat
1lo-swiecie@1lo-swiecie.home.pl - administratorzy strony

Projekt Unijny Stawiamy na przyszłość

·

ERASMUS+

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Astrobaza

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

POZDROWIENIIA

KONKURS

Powitanie


ZNALAZŁEŚ SIĘ NA ARCHIWALNEJ stronie internetowej

I LO im. Floriana Ceynowy w Świeciu.


Obejrzyj spot reklamowy KLIKNIJ
..........
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FLORIANA CEYNOWY w Świeciu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".
..........
Konto bankowe Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym: 86 8168 0007 0001 6304 2000 0001
..........
Inspektor Ochrony Danych: Krzysztof Adrych; Adres mailowy: daneosobowe@csw.pl; Telefon:52 56 83 108

Noc biologów

Noc biologów

Można było słuchać, oglądać, wykonywać doświadczenia, zwiedzać laboratoria i wystawy przyrodnicze oraz wybrać się do ZOO lub Akwarium Gdyńskiego, a przede wszystkim dobrze się bawiąc, poznawać tajniki biologii.

Fizjolodzy zwierząt i człowieka, biochemicy, biolodzy molekularni, genetycy, mikrobiolodzy, ekolodzy, botanicy oraz zoolodzy zaprezentowali świat swoich badań i odkrywali przed nami biologiczne tajemnice. Odpowiadali m.in. na pytania: Dlaczego wszystkie koty w nocy są czarne? Co się dzieje w mózgu, kiedy się boimy? Kto i dlaczego stosował maść czarownic? Czy możemy porozmawiać z owadami? Jakie tajemnice skrywa pluskwa domowa? Co to są latarniki? Czy nietoperze to dobra inwestycja? Czy można pogłaskać karalucha? Jakie to są grzyby wielkoowocnikowe?

Uczestnicy Nocy Biologów mogli skorzystać w sumie z ponad pięćdziesięciu pokazów, warsztatów, wykładów i wycieczek. My zdecydowaliśmy się spędzić piątkowe popołudnie w murach nowoczesnego budynku Wydziału Biologii UG. Jego wystrój tworzą piękne malowidła ścienne, egzotyczne rośliny, makiety szkieletów dinozaurów i wystawa zwierzęcych eksponatów.

W Katedrze Ekologii Roślin wzięliśmy udział w warsztacie pt. Nocne życie roślin mięsożernych. Powitały nas muchołówki, rosiczki, dzbaneczniki, tłustosze i wiele innych gatunków. Wbrew pozorom są to rośliny, które można z łatwością kupić w sklepach ogrodniczych i hodować w domu. Niekoniecznie trzeba karmić je muchami, wówczas rosną po prostu wolniej. Po uważnym wysłuchaniu opowieści o tych mięsożernych roślinach i wypełnieniu zadań, w nagrodę otrzymaliśmy najprawdziwszą samodzielnie wykonaną sadzonkę rosiczki.

Do entomologów udaliśmy się na warsztat pt. Owady na tropie zbrodni. Dowidzieliśmy się jakie tajemnice na temat okoliczności zbrodni można uzyskać z owadów występujących przy zwłokach. Mikroskopy stereoskopowe umożliwiły nam obejrzenie z bliska tych ciekawych owadów, których gołym okiem prawie w ogóle nie dostrzegamy.

O tym, że w budowie ciała zwierząt prawie nic nie powstało przypadkiem i każde rozwiązanie ma swoje daleko sprecyzowane zastosowanie, przekonaliśmy się podczas warsztatu pt. Anatomia w praktyce, czyli po co ta kość? Zobaczyliśmy, jaka jest zależność uzębienia od spożywanego pokarmu, jak wygląda kość wewnątrz i na zewnątrz, jak mocną głowę ma dzik, a jak ostre kły ma lis oraz poznaliśmy wiele innych zagadnień związanych z budową i przystosowaniem zwierząt do życia w środowisku.

Szczególnym miejscem na Wydziale Biologii UG jest Wystawa Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Jest to osobne pomieszczenie, w którym panuje mikroklimat lasu bursztynowego sprzed 40 mln lat. Zgromadzone są w nim okazy bursztynów zawierających inkluzje – czyli zatopione w bursztynie fragmenty roślin i owady.

Gdańska Noc Biologów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – świadczyły o tym tłumy uczestników. Udział w niej był dla nas niezapomnianym przeżyciem! Nie możemy się już doczekać kolejnej odsłony!

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.02
4,429,391 unikalnych wizyt