Nawigacja
O nas
Multimedia
Konkursy
Wymiany młodzieży
· Francja 2010
· Polska 2010
· Holandia 2011
· Polska 2011
· Polska 2012
· Dania 2012
· Włochy 2013
· Polska 2014
· Francja 2015
· Niemcy 2016
· Grecja 2017
· Chorwacja 2018
WYRÓŻNIENIA
Kontakt
im. Floriana Ceynowy
tel/fax 523312264
ul. Gimnazjalna 3
86-100 Świecie
liceum_swiecie@poczta.onet.pl - sekretariat
1lo-swiecie@1lo-swiecie.home.pl - administratorzy strony
Projekt Unijny Stawiamy na przyszłość
ERASMUS+
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Astrobaza
Logowanie
POZDROWIENIIA
KONKURS
Powitanie
ZNALAZŁEŚ SIĘ NA ARCHIWALNEJ stronie internetowej
Noc biologów
Można było słuchać, oglądać, wykonywać doświadczenia, zwiedzać laboratoria i wystawy przyrodnicze oraz wybrać się do ZOO lub Akwarium Gdyńskiego, a przede wszystkim dobrze się bawiąc, poznawać tajniki biologii.
Fizjolodzy zwierząt i człowieka, biochemicy, biolodzy molekularni, genetycy, mikrobiolodzy, ekolodzy, botanicy oraz zoolodzy zaprezentowali świat swoich badań i odkrywali przed nami biologiczne tajemnice. Odpowiadali m.in. na pytania: Dlaczego wszystkie koty w nocy są czarne? Co się dzieje w mózgu, kiedy się boimy? Kto i dlaczego stosował maść czarownic? Czy możemy porozmawiać z owadami? Jakie tajemnice skrywa pluskwa domowa? Co to są latarniki? Czy nietoperze to dobra inwestycja? Czy można pogłaskać karalucha? Jakie to są grzyby wielkoowocnikowe?
Uczestnicy Nocy Biologów mogli skorzystać w sumie z ponad pięćdziesięciu pokazów, warsztatów, wykładów i wycieczek. My zdecydowaliśmy się spędzić piątkowe popołudnie w murach nowoczesnego budynku Wydziału Biologii UG. Jego wystrój tworzą piękne malowidła ścienne, egzotyczne rośliny, makiety szkieletów dinozaurów i wystawa zwierzęcych eksponatów.
W Katedrze Ekologii Roślin wzięliśmy udział w warsztacie pt. Nocne życie roślin mięsożernych. Powitały nas muchołówki, rosiczki, dzbaneczniki, tłustosze i wiele innych gatunków. Wbrew pozorom są to rośliny, które można z łatwością kupić w sklepach ogrodniczych i hodować w domu. Niekoniecznie trzeba karmić je muchami, wówczas rosną po prostu wolniej. Po uważnym wysłuchaniu opowieści o tych mięsożernych roślinach i wypełnieniu zadań, w nagrodę otrzymaliśmy najprawdziwszą samodzielnie wykonaną sadzonkę rosiczki.
Do entomologów udaliśmy się na warsztat pt. Owady na tropie zbrodni. Dowidzieliśmy się jakie tajemnice na temat okoliczności zbrodni można uzyskać z owadów występujących przy zwłokach. Mikroskopy stereoskopowe umożliwiły nam obejrzenie z bliska tych ciekawych owadów, których gołym okiem prawie w ogóle nie dostrzegamy.
O tym, że w budowie ciała zwierząt prawie nic nie powstało przypadkiem i każde rozwiązanie ma swoje daleko sprecyzowane zastosowanie, przekonaliśmy się podczas warsztatu pt. Anatomia w praktyce, czyli po co ta kość? Zobaczyliśmy, jaka jest zależność uzębienia od spożywanego pokarmu, jak wygląda kość wewnątrz i na zewnątrz, jak mocną głowę ma dzik, a jak ostre kły ma lis oraz poznaliśmy wiele innych zagadnień związanych z budową i przystosowaniem zwierząt do życia w środowisku.
Szczególnym miejscem na Wydziale Biologii UG jest Wystawa Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Jest to osobne pomieszczenie, w którym panuje mikroklimat lasu bursztynowego sprzed 40 mln lat. Zgromadzone są w nim okazy bursztynów zawierających inkluzje – czyli zatopione w bursztynie fragmenty roślin i owady.
Gdańska Noc Biologów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – świadczyły o tym tłumy uczestników. Udział w niej był dla nas niezapomnianym przeżyciem! Nie możemy się już doczekać kolejnej odsłony!
Dodaj komentarz
Oceny
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.