WYRÓŻNIENIA

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Floriana Ceynowy
tel/fax 523312264
ul. Gimnazjalna 3
86-100 Świecie
liceum_swiecie@poczta.onet.pl - sekretariat
1lo-swiecie@1lo-swiecie.home.pl - administratorzy strony

ERASMUS+

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Astrobaza

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

POZDROWIENIIA

KONKURS

Powitanie

Witamy na stronie internetowej I LO im. Floriana Ceynowy w Świeciu.
Obejrzyj spot reklamowy KLIKNIJ
..........
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FLORIANA CEYNOWY w Świeciu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".
..........
Konto bankowe Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym: 86 8168 0007 0001 6304 2000 0001

2017 Rokiem Depresji?

2017 Rokiem Depresji?

Depresja to wyjątkowy problem zdrowotny. To zespół objawów współistniejących z chorobami somatycznymi lub czynnikami społecznymi (np. utrata pracy, rozpad rodziny, wypadki komunikacyjne). W 1999r. depresja była na 4 miejscu przyczyn niepełnosprawności; w 2020 ma być na miejscu…2! Najczęściej występuje u osób po 65 roku życia; 2-3 razy częściej chorują kobiety (najpewniej z uwagi na problemy hormonalne związane z menopauzą).
Na rozwój depresji duży wpływ ma zegar biologiczny – nasila się ona jesienią i wiosną oraz w godzinach porannych. Najczęstsze jej objawy to smutek, anergia (brak energii), brak snu, motywacji, zainteresowania, suchość błon śluzowych (suchość w ustach), ból w okolicy serca, impotencja, zaparcia, bóle głowy, zmęczenie. Dodatkowo występują poważne dolegliwości fizyczne, np. bóle stawów biodrowych czy kolanowych, które nie są uwarunkowane żadnymi zmianami w tych narządach.
Z badań wynika, że depresja jest chorobą mózgu. Przewlekły stres prowadzi do zmian w części mózgu odpowiedzialnej za emocje i pamięć – hipokampie. Zmniejsza się jego objętość, co pociąga za sobą obniżenie przepływu glukozy. Z braku „pokarmu” giną neurony i zmniejsza się ilość wytwarzanych neuroprzekaźników – serotoniny i noradrenaliny. Jednocześnie powiększa się ciało migdałowate, które staje się nadreaktywne, doprowadzając do ataków paniki i lęku.
Depresję można i należy skutecznie leczyć. Nowoczesne leki są bezpieczne; poprawiają ochronę neuronów i je odbudowują.
Wykład wpisał się w obchody jubileuszu 40-lecia funkcjonowania Kliniki Psychiatrii w Bydgoszczy oraz korespondował z ideą powołania Akademickiego Centrum Walki ze Stresem.

 

GALERIA

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.43
2,246,042 unikalnych wizyt