WYRÓŻNIENIA

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Floriana Ceynowy
tel/fax 523312264
ul. Gimnazjalna 3
86-100 Świecie
liceum_swiecie@poczta.onet.pl - sekretariat
1lo-swiecie@1lo-swiecie.home.pl - administratorzy strony

Projekt Unijny Stawiamy na przyszłość

·

ERASMUS+

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Astrobaza

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

POZDROWIENIIA

KONKURS

Powitanie


ZNALAZŁEŚ SIĘ NA ARCHIWALNEJ stronie internetowej

I LO im. Floriana Ceynowy w Świeciu.


Obejrzyj spot reklamowy KLIKNIJ
..........
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FLORIANA CEYNOWY w Świeciu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".
..........
Konto bankowe Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym: 86 8168 0007 0001 6304 2000 0001
..........
Inspektor Ochrony Danych: Krzysztof Adrych; Adres mailowy: daneosobowe@csw.pl; Telefon:52 56 83 108

Wizyta na Wydziale Farmaceutycznym CM UMK

Wizyta na Wydziale Farmaceutycznym CM UMK

29 września uczniowie klas trzecich rozszerzający biologię udali się do Bydgoszczy na Wydział Farmaceutyczny CM UMK aby wziąć udział w „Warsztatach praktycznych dla licealistów.
Nasze przybycie na wydział zostało przyjęte z wielką radością a nawet atencją! Powitała nas grupa naukowców przygotowujących warsztaty oraz prodziekan dr hab. Marcin Koba, prof. UMK.
Podczas warsztatu „Rodzina astrowate (Asteraceae) – tajniki budowy i znaczenie dla człowieka”, uczniowie zapoznali się z budową morfologiczną i anatomiczną roślin z rodziny astrowatych. Wiele z nich człowiek wykorzystuje przede wszystkim jako rośliny lecznicze, a także jadalne lub ozdobne. Uczestnicy zajęć samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe i analizowali cechy budowy anatomicznej astrowatych.
Warsztat: „Roślinne surowce olejkowe stosowane w lecznictwie, kosmetyce i perfumerii” miał na celu zapoznanie uczestników z roślinami, z których pozyskiwane są m. in. olejki eteryczne stosowane w lecznictwie, kosmetyce i perfumerii. Uzupełnieniem tego warsztatu było poznanie okazów roślin olejkowych z Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego CM UMK.
Warsztat: „Bioimpedancja elektryczna, czyli o tym jak poprawić wyniki w nauce zmieniając skład ciała” pozwolił uczestnikom zbadać swoje ciała metodą bioimpedancji elektrycznej. Pomiary antropometryczne: obwód talii, bioder, masy ciała, pozwoliły uzyskać informacje na temat podstawowej przemiany energii, stanowiącej podstawę do ułożenia optymalnej diety, tak aby organizm mógł otrzymać wszystkie makro- i mikroelementy w odpowiedniej ilości do prawidłowego funkcjonowania ciała i umysłu.
Podczas warsztatu „Analiza jakościowa wybranych substancji biologicznie czynnych” uczestnicy uzyskali informacje o zasadach obowiązujących w laboratorium badawczym oraz sposobach oddziaływania leków w ludzkim organizmie. Mieli możliwość samodzielnie zidentyfikować aspirynę, witaminę C oraz benzokainę z wykorzystaniem tzw. reakcji charakterystycznych.
Za udział w warsztatach uczniowie otrzymali certyfikat oraz drobne uczelniane upominki.
Miło było znów, po kilku latach pandemicznych obostrzeń, zaznać naukowej atmosfery zajęć w CM UMK. Mamy nadzieję, że już tak pozostanie i będziemy mogli regularnie korzystać z zaproszeń uczelni do udziału w ich projektach skierowanych do uczniów szkół średnich.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.03
4,870,637 unikalnych wizyt