WYRÓŻNIENIA

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Floriana Ceynowy
tel/fax 523312264
ul. Gimnazjalna 3
86-100 Świecie
liceum_swiecie@poczta.onet.pl - sekretariat
1lo-swiecie@1lo-swiecie.home.pl - administratorzy strony

Projekt Unijny Stawiamy na przyszłość

·

ERASMUS+

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Astrobaza

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

POZDROWIENIIA

KONKURS

Powitanie


ZNALAZŁEŚ SIĘ NA ARCHIWALNEJ stronie internetowej

I LO im. Floriana Ceynowy w Świeciu.


Obejrzyj spot reklamowy KLIKNIJ
..........
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FLORIANA CEYNOWY w Świeciu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".
..........
Konto bankowe Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym: 86 8168 0007 0001 6304 2000 0001
..........
Inspektor Ochrony Danych: Krzysztof Adrych; Adres mailowy: daneosobowe@csw.pl; Telefon:52 56 83 108

Spotkanie mikołajkowe w Solcu Kujawskim

Spotkanie mikołajkowe w Solcu Kujawskim

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, kiedy myślimy nie tylko o sobie, ale też o innych, zwłaszcza o najbardziej potrzebujących.
W tym roku uczniowie kl. III b wraz ze swoją wychowawczynią postanowili wesprzeć Hospicjum Domowe dla Dzieci Dom Sue Ryder w Bydgoszczy.

Galeria

BIEG MIKOŁAJKOWY

BIEG MIKOŁAJKOWY

Team " Czerwonego" na Biegu Mikołajkowym w Przechowie 8.12.2017. Nasza szkoła zajęła I miejsce drużynowo.

W rywalizacji indywidualnej uczniowie: Milena Modrzejewska i Mikołaj Chudziński zajęli 3 miejsce. W dzień zawodów, oczywiście wyszło słoneczko jak tradycja nakazuje dla naszych biegaczy umilając im bieg po bardzo trudnej, mokrej i śliskiej trasie.

Galeria

DZIENNIKARSTWO W PRAKTYCE

DZIENNIKARSTWO W PRAKTYCE

W miniony wtorek młodzież z klas III uczestniczyła w wycieczce o charakterze edukacyjnym. Uczniowie w ramach zajęć - podstawy dziennikarstwa i komunikacji społecznej - zwiedzili oddział regionalny redakcji Gazety Pomorskiej w Świeciu. Poznali charakter pracy dziennikarza, sposoby zdobywania informacji, zasady etyki dziennikarskiej oraz aktualnie stosowane rozwiązania techniczne w zakresie wydawania pisma. Pani Agnieszka Romanowicz, dziennikarka, zachęciła młodzież do zredagowania krótkiego tekstu do następnego numeru gazety Być może w przyszłości nasi uczniowie znajdą się w zespołach redakcyjnych ważnych mediów w Polsce!

Z "GĘBĄ" NAM NIE DO TWARZY

Z "GĘBĄ" NAM NIE DO TWARZY

 

Wyrażanie siebie poprzez sztukę jest fascynującą przygodą i z pewnością sposobem na życie.Przekonaliśmy się o tym, organizując wystawę naszych prac.Składa się ona ze zdjęć zrobionych przez Anię, Natalię,Olę,Maję,Karolinę,Weronikę i Igora - uczestników zajęć artystycznych i teatralnych.
Trudno jednak znaleźć na nich fizyczne aspekty,np.twarze czy postacie.Ze zdjęć wyłaniają się przedmioty, sytuacje.To one wyrażają nasze postawy,cechy,emocje.
Prace wystawiliśmy na tryptyku pod tytułem Z gębą nam nie do twarzy.Gombrowiczowska gęba,okazuje się,przysłania indywidualność człowieka.Czyni z nas istoty bezwolne,odgrywające role,jakie narzucają nam inni.Artystyczne dusze pragną niczym nieskrępowanej wolności,która przejawia się także w awangardowej formie prac plastycznych.
Przykładem są dzieła naszej koleżanki Oli. To niebywale wrażliwa młoda osoba,która nie daje się wpisać w schematy. Dlaczego? Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Zobaczycie na niej oprócz zdjęć i prac Oli słowa-klucze. Każde z nich, autorstwa nauczycieli i uczniów, interpretuje rysunki.I tak metodą projektu ukryty talent naszej koleżanki zyskał podziw wielu oglądających wystawę,a Jej prace,które są sposobem na piękne życie,bo jego miarą jest MIŁOŚĆ,doczekały się wielu nowych odczytań.

 

WARSZTATY MEDYCZNE MEDICALIA

WARSZTATY MEDYCZNE MEDICALIA

2 grudnia grupa miłośników nauk pokrewnych z medycznymi wzięła udział w organizowanych przez CM UMK warsztatach medycznych MEDICALIA. 
Uczestniczyliśmy w pięciu warsztatach:
1. Sala operacyjna jako codzienne miejsce pracy chirurga dziecięcego i instrumentariuszki.
2. Pokaż swoje wnętrze. Czyli kilka słów o stetoskopie XXI wieku - USG.
3. Ścieżka diagnostyczna pacjenta urazowego. Jak wygląda codzienna praca radiologa? Ciekawe przypadki zdjęć pacjentów z zasobów Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.
4. Stabilometria i analiza chodu w diagnostyce i terapii.
5. Prosto o… krzywych, czyli jak za pomocą 5 kolejnych liter alfabetu PQRST można stwierdzić, że człowiek ma chore serce? Błyskawiczne warsztaty interpretacji badania elektrokardiograficznego (EKG).

MEDYCZNA ŚRODA

MEDYCZNA ŚRODA

29 listopada wybraliśmy się na kolejny wykład Medycznej Środy pt. „Dlaczego wykonujemy badania prenatalne?”.

Dr n. med. Magdalena Pasińska uświadomiła nam, jak częste są zaburzenia już podczas powstawania komórek rozrodczych. Jeśli taka komórka ulegnie zapłodnieniu, szanse na przeżycie zarodka są niewielkie. Często zarodki takie ulegają samoistnemu poronieniu, gdyż w wyniku wielu wad rozwojowych nie są zdolne do życia. W wyniku w/w zaburzeń rodzą się np. osoby z zespołem Downa, czyli trisomią chromosomów 21 pary. Dowiedzieliśmy się, że ta trisomia może mieć różne postaci – stąd też lżejsze lub cięższe zaburzenia u tych chorych.

Najpowszechniejszym i najmniej inwazyjnym badaniem prenatalnym jest USG. Już bowiem u płodu można dostrzec zmiany charakterystyczne dla niektórych chorób genetycznych. Wiele wad można dzięki temu już w życiu płodowym leczyć lub korygować, aby polepszyć życie dziecka po urodzeniu.

Przed wykładem skorzystaliśmy z oferty parku trampolin Jumpin Place, gdzie pod okiem trenera oddaliśmy się szaleństwu zabaw ruchowych. Aktywność fizyczna wzmaga apetyt, więc w Focusie posililiśmy się nieco.

Piękne dekoracje Focusa wprowadziły nas w radosny przedświąteczny nastrój.

WIELOKULTUROWY JARMARK ŚWIATĘCZNY

WIELOKULTUROWY JARMARK ŚWIATĘCZNY

Zapraszamy wszystkich do udziału w Wielokulturowym Jarmarku Świątecznym i zapoznania się z talentami i rękodziełem w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Stoisko z ozdobami i wypiekami świątecznymi znajduje się przy głównym wejściu do szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z obyczajami świątecznymi naszych zachodnich i wschodnich sąsiadów.

PRELEKCJA DOTYCZĄCA ADOPCJI ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA

PRELEKCJA DOTYCZĄCA ADOPCJI ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA

W piątek, 1 grudnia, w I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu odbyła się prelekcja poświęcona adopcji zwierząt ze schroniska. Jej celem było uświadomienie uczniom odpowiedzialności, jaka wiąże się z podjęciem decyzji o adopcji. Prelekcję prowadzili nauczyciele I LO – Pani Monika Błachowicz, która mówiła o blaskach i cieniach adopcji oraz podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z adopcją psa, a następnie Pani Joanna Jarantowicz-Pawłowska (wolontariuszka świeckiego schroniska) opowiedziała historię psów, które w świeckim schronisku czekają na swoje domy. Ostatnie słowo należało zaś do Karoliny Winklarz, uczennicy klasy IIc, która przyszła ze swoim adoptowanym przyjacielem – Maksem, przedstawiła jego historię i zaśpiewała piękną piosenkę, poruszającą problematykę adopcji zwierząt.
Celem spotkania było także rozpropagowanie akcji przeprowadzanej już po raz drugi przez szkolny wolontariat. Wolontariusze z Czerwonego będą zbierali pieniądze na zakup maszynki do strzyżenia psów, karmy dla szczeniąt i kociąt oraz żwirku dla kociąt. Dodajmy, że ubiegłoroczna akcja spotkała się z wielkim odzewem ze strony uczniów. Nasza szkoła przeprowadziła największą, jak dotąd, akcję uwzględniającą konkretne potrzeby schroniska dla zwierząt w Świeciu.

SZYMON ŻMIJEWSKI OTRZYMAŁ STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

SZYMON ŻMIJEWSKI OTRZYMAŁ STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

28 listopada 2017 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów potwierdzających przyznanie stypendium Prezesa Rady Ministrów za uzyskanie najwyższej średniej ocen w szkole w roku szkolnym 2016/2017 lub za szczególne osiągnięcia w wybranej dziedzinie nauki. W spotkaniu udział wzięli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z rejonu bydgoskiego. Na rok szkolny 2017/2018 w województwie kujawsko-pomorskim przyznano stypendia Prezesa Rady Ministrów dla 232 uczniów.

Dyplomy wręczał Kujawsko–Pomorski Kurator Oświaty - pan Marek Gralik oraz Dyrektor Generalny Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego - pani Paulina Wenderlich.
Pani Dyrektor w trakcie przemówienia pogratulowała sukcesu zebranym Stypendystom, podkreśliła ich znaczenie dla zasobów intelektualnych województwa, a także rolę, jaką mogą odegrać dla rozwoju gospodarki.
Pan Kurator złożył serdeczne gratulacje zebranym uczniom. Podziękował organom prowadzącym, dyrektorom, nauczycielom oraz rodzicom, którzy wspierają rozwój i zainteresowania młodych ludzi. W trakcie swojego wystąpienia zaznaczył, że sukces odniesiony przez uczniów to suma codziennej ciężkiej pracy, okraszonej czasem wyrzeczeniami oraz pasji i talentu.
Z naszej szkoły dyplom potwierdzający przyznanie stypendium Prezesa Rady Ministrów odebrał Szymon Żmijewski, za najwyższą średnią ocen – 5,5 w roku szkolnym 2016/2017, powtarzając swój sukces z ubiegłego roku szkolnego. 
Szymonowi gratulujemy, życząc dalszych sukcesów , uzyskania wysokich wyników na maturze oraz dostania się na wymarzone studia.

” Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

” Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

Dnia 27 listopada 79 uczniów klas pierwszych naszej szkoły wzięło udział w etapie szkolnym Ogólnopolskiej Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych dla szkół ponadgimnazjalnych pod nazwą ” Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Celem Olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Olimpiadę poprzedziły lekcje w ramach podstaw przedsiębiorczości na tematy: Zakład Ubezpieczeń Społecznych; co nam przysługuje, gdy płacimy składki; emerytury w Polsce i na świecie oraz rejestracja firmy i obowiązki przedsiębiorcy. Najwięcej punktów zdobyła Martyna Kawecka z klasy Ic i ona od razu zakwalifikowała się do II etapu. Natomiast 5 osób będzie musiało jeszcze raz napisać test 12 grudnia, ponieważ każda z nich otrzymała równą ilość punktów, a możemy wyłonić tylko 3 osoby do II etapu Olimpiady. Martynie serdecznie gratulujemy, natomiast całej piątce życzymy sukcesów na „dogrywce”.

11 LISTOPADA

11 LISTOPADA

W dniu 11 listopada delegacja z naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. W składzie delegacji znaleźli się Dariusz Glica oraz uczniowie Paulina Wamka, Oliwia Poćwiardowska, Weronika Glica i Jakub Lauda.Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli, delegacja złożyła kwiaty na mogile poległych żołnierzy w wojnie 1920 roku przy kościelnym cmentarzu. Następnie udała się z innymi uczestnikami uroczystości w kierunku Dużego Rynku. Po wysłuchaniu hymnu państwowego i przemówieniu burmistrza Świecia, delegacja złożyła wiązankę pod pomnikiem miejskim. Uroczystość zakończyła się wysłuchaniem utworów patriotycznych w wykonaniu Stowarzyszenia Orkiestra Dęta Świecie.

Wygenerowano w sekund: 0.02
4,599,618 unikalnych wizyt